Gökhan Gönül hakkında önemli bilgiler

Gökhan Gönül hakkında önemli bilgiler , Gökhan Gönül hakkında önemli bilgiler için web sitemizi ziyaret edin.
Bu haber 2016-03-31 14:22:34 eklenmiş ve 376 kez görüntülenmiştir.

 

A numunesinde yasaklı maddeye rastlanan Gökhan Gönül'ün durumunu konunun uzmanlarına soruldu, önemli bilgiler ortaya çıktı.

Milli oyuncunun kaburgasındaki kırık için sinire uygulanan blokajda kullanılan ‘kortikosteroid’ WADA’nın yasaklı maddeler listesinde yer alıyor. Ancak bu madde “sistematik” olarak ağızdan, damar yoluyla ya da kasiçi yolla alınırsa bu kategoriye giriyor. Gökhan Gönül bu maddeyi lokal yolla aldığı için bir yaptırım beklenmiyor.

 

Fenerbahçe’de, Gökhan Gönül’ün, A numunesinde yasaklı maddeye rastlanmasının detayları ortaya çıktı.

 

Gökhan’ın, kaburgasındaki kırık için sinire uygulanan blokaja konulan, “Kortikosteroid” WADA’nın yasaklı maddeler listesinde yer alıyor. Ancak bu madde “sistematik” olarak ağızdan, damar yoluyla ya da rektal yolla alınırsa bu kategoriye giriyor.

 

Gökhan’ın kaburgasına yapılan blokajda kullanılan bu madde “sistematik” değil. Lokal (bölgesel) olarak uygulandı. Yani kubarga kırığının bulunduğu bölgeye iğne ile tatbik edildiği için yasaklı madde olarak değerlendirilmesi WADA’nın talimatlarına göre teknik olarak mümkün değil.

Kapsamı belli

 

WADA’nın yasaklılar listesinde, “Müsabaka içinde kullanımı yasaklı maddeler” bölümünde bu konu açık şekilde ifade edilmiş. Gökhan Gönül’ün tedavisi için lokal olarak kullanılan maddenin yer aldığı “Glukokortikoidler” bölümünde şu açıklama yapılmış: “Ağızdan alınan, damar içine, kas içine veya rektal yolla uygulanan tüm Glukokortikoidler yasaklanmıştır.”

 

Kural dışı değil

 

Bu sebeple Fenerbahçe’nin açıklamasından yola çıkarak, Gökhan’a verilen madde bu şekilde değil, iğne olarak lokal şekilde tatbik edildiği için kural dışı kullanım yok. Ancak Gökhan’ın numunesini inceleyen laboratuvar kullanım biçimini bilemez. Sadece böyle bir maddeye rastlandığını bildirir.

İzlenen yol önemli

 

Burada devreye girecek olan ise Fenerbahçe’nin, Gökhan Gönül’e bu ilaç verilirken izlediği yol olacak. Sarı-lacivertliler de ‘TAKİ’ (Tedavi Amaçlı Kullanım İstisnası) formuna uygun olarak davrandığı için herhangi bir yaptırım ile karşılaşması beklenmiyor. (Milliyet)

 

Kaynak:Mynet

ETİKETLER : #GökhanGönül #Fenerbahçe #FenerbahçeHaberleri #Spor #SPorHaberleri #Futbol
Diğer Fenerbahçe Haber haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Fenerbahcecumhuriyeti.com | Fenerbahçe Cumhuriyeti, fenerbahce, fenerbahçe, canlı maç, gençfb, fenerbahçe maçı, genç fb, aziz yıldırım
© Copyright 2013 fenerbahcecumhuriyeti.com. Tüm hakları saklıdır.
Yeni Transferler
Alper Potuk
Emenike
Ersun Yanal
Michal Kadlec
Bruno Alves
Samuel Holmen
Luis Nani
Markoviç
En Çok Arananlar
Başkan Aziz Yıldırım
Fenerbahçe Kulübü
Aykut Kocaman
Pierre Webo
Volkan Demirel
Dirk Kuyt
Van Persie
Pereira
Branşlar
Yüzme Takımı
Kürek Takımı
Atletizm
Masa Tenisi
Yüzme
Boks
Basketbol
Güzeller Foto Galeri
Sporcu Eşleri
En Seksi 30 Kadın Sporcu
Plaj Voleybolu Güzelleri
Seksi Kadın Sporcular Podyumda
Oyuncu Kate Upton
Çok İzlenen Videolar
Messi Goller
Ronaldinho Goller
Cristiano Ronaldo Goller
Neymar Goller, Çalımlar
Franck Ribery Goller
Gareth Bale Goller
Add to Google